reklama

Rwanda - prvá časť

Teraz je tomu jedenásť rokov čo ľudská nenávisť a túžba po moci zničila životy približne milióna ľudí. Naša západná civilizácia sa k tomu postavila chrbtom, tvárili sme sa akoby sa nič nestalo. A pritom sme to boli my, hrdí európania ktorí sme to všetko začali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Všetko sa to vlastne začalo kolonizáciou Rwandy Belgickom, ktoré ju dostalo pod svoju správu roku 1919. V Rwande žili dva dominantné etnické skupiny ktoré tvorili asi 99% celkovej populácie - Hutu a Tutsi, pričom Tutsi boli v menšine. Hoci niekedy dávno rozdiely medzi nimi možno boli výrazné, v tom čase už boli takmer nebadané, pretože niekoľko storočí tieto dve etnické skupiny používali rovnaký jazyk, mali rovnaké tradície a obývali spoločné územia. Navyše často medzi sebou uzatvárali manželstvá, čím sa aj pôvodne rozdiely vo výške a črtoch tváre takmer úplne odstránili. V súčastnosti môžete vidieť vedľa seba dvoch ľudí, jeden je Hutu a druhý je Tutsi ale nebudete medzi nimi vidieť žiadny rozdiel. Belgicko však videlo výhodu v tom že tieto etnické skupiny budú rozdelené a tak populáciu rozdelili a každý dostal do svojho identifikačného preukazu znak či je Tutsi alebo Hutu. Ak si myslíte že to bolo napísané malým písmom, akým máte vypísané svoje osobné údaje v pase, tak ste na omyle. Bola to obrovská pečiatka cez celu stranu dokumentu. Navyše Belgičania začali považovať kmeň Tutsi ako nadradenú etnickú skupinu a odvtedy mali Hutu menej práv, napríklad mali horšie podmienky na vzdelanie, mali horšie platenú prácu atď. Toto sa príslušníkom Hutu samozrejme nepáčilo a tlak v krajine narastal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potom prišlo obdobie 1956 - 1959. Príslušníci kmeňa Hutu začali vzburu kvôli ktorej prišlo o život niekoľko desiatok tisíc ľudí, poväčšine príslušníkov kmeňa Tutsi. V roku 1962 sa Rwanda osamostatnila, Belgičania opustili krajinu zanechávajúc v nej dosť veľké napätie. Bez pomoci Belgičanov sa menšinovému kmeňu Tutsi nepodarilo udržať moc a tá prešla do rúk kmeňa Hutu. A tí na oplátku nasadili proti príslušníkom kmeňa Tutsi podobné praktiky aké boli v minulosti používané proti nim. Veľká časť príslušníkov kmeňa Tutsi utiekla do okolitých krajín, najmä do Ugandy a Konga a tam začali formovať tzv. Rwandan Patriotic Front - RPF (voľne preložené Rwandský Vlastenecký Front), cvičili vojakov a čakali na príležitosť. Napätie v krajine sa zvyššovalo, občas vznikli nejake roztržky ale to ešte nebolo nič. Napokon prišiel rok 1990, rebeli RPF využili vhodný čas a zaútočili. Začala sa občianska vojna.

Ján Raška

Ján Raška

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som bývalý študent na Lester B. Pearson College v Kanade - je to jedna z United World Colleges.Živím sa vývojom webov a ekonomického softvéru. Voľný čas (a nielen voľný) vypĺňam saleziánskymi akciami rôzneho charakteru. Zoznam autorových rubrík:  MladíZamysleniaUWCSvetSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu